Program rodzina na swoim

Co prawda program kredytowy Rodzina na Swoim kończy się w grudniu 2012, ale zostało jeszcze trochę czasu, by podjąć decyzję o ewentualnym skorzystaniu z możliwości. Zdania na temat programu są różne, warunki uzyskania kredytu są jednak dosyć ciężkie, ale bezsprzecznie oferta jest atrakcyjna dla osób i rodzin, które chcą się usamodzielnić.
Zanim potencjalny kredytobiorca uda się do jednej z placówek bankowych oferujących ten preferencyjny kredyt, musi sprawdzić, jakie są ogólne warunki, które należy spełniać, by w ogóle móc się o niego ubiegać. Rodzina na Swoim 2012 to program dla rodzin z dziećmi, osób samotnie wychowujących dzieci oraz singli, którzy otrzymali tę możliwość dopiero w trakcie 2011 roku. Kredyt z dopłatą do odsetek umożliwia zakup lub budowę nieruchomości o powierzchni do140 m kwadratowych domu i 70 m kwadratowych mieszkania w przypadku rodzin, single natomiast mogą się ubiegać o kredyt tylko na zakup mieszkania do 50 m kwadratowych. Dopłaty są wypłacane przez osiem lat od momentu uzyskania kredytu.
Istotnym warunkiem przy tym kredycie są także ceny nieruchomości, które nie mogą przekraczać określonych wartości, zależnych od tak zwanego wskaźnika obowiązującego w danej gminie. Wskaźnik lepszy jest dla nowo wybudowanych mieszkań, w przypadku tych z rynku wtórnego już gorszy. Kolejnym warunkiem jest limit wiekowy, osoby, które przekroczyły35 rok życia już nie mają szans na kredyt z programu, chyba, że są osobą samotnie wychowującą dziecko, które nie obowiązuje ten warunek. Czy to już koniec obwarowań w przypadku programu kredytowego z dopłatą? Jeszcze tylko jeden punkt- osoby wnioskujące o kredyt preferencyjny nie mogą być właścicielami innej nieruchomości.
Jeśli wszystkie te warunki spełniamy, można udać się do jednego z 17 banków komercyjnych zajmujących się tym programem z wnioskiem o kredyt i czekać na decyzję kredytową.

Comments are closed.