Jak nie zbankrutować?

Jeśli jesteś studentem i rozważasz wyjazd na studia za granicą, musisz wszystko dobrze zaplanować, aby w pełni cieszyć się wymianą. Podstawowym wyzwaniem jest dobre zarządzanie pieniędzmi. Im lepiej je zaplanujesz, im lepiej się do tego przygotujesz, tym łatwiej będzie Ci związać koniec z końcem i większą przyjemność czerpać będziesz z wyjazdu. 
Trzeba zadbać wcześniej o zdobycie odpowiednich informacji, poznać koszty życia w kraju, do którego się wybierasz, określić budżet i rozplanować wydatki.>Bardzo dobry źródłem wiedzy o finansach są przewodniki finansowe studentów Erasmusa, które łatwo można znaleźć w sieci. Znaleźć tam można wiele praktycznych informacji, które z pewnością mogą się przydać na każdym etapie Erasmusa: począwszy od jego planowania, aż do powrotu do kraju. Przygotowania do wyjazdu rozpocznij odpowiednio wcześniej i postaraj się, żeby Twój erasmusowy budżet nie opierał się jedynie na grancie otrzymanym z uczelni. Twoje konto studenckie powinno być na tyle pełne, żebyś nie musiał martwić się o to, czy będziesz mieć za co wrócić do kraju.
Przed wyjazdem musisz również sprostać formalnościom, znajdziesz się na zagranicznej uczelni: ubezpieczenie, wybór konta bankowego na Erasmusa, czy znalezienie lokum na pierwsze dni. Konto studenta i inne kwestie związane z finansami to ważne sprawy, które trzeba załatwić przed wyjazdem. Wreszcie musisz rozeznać się, jak tanio dotrzeć na miejsce i co zrobić, by zaoszczędzić na noclegu. Pamiętaj, że w pierwszych dniach za granicą czeka na Ciebie wiele finansowych pułapek – w tym okresie musisz liczyć się ze zwiększonymi wydatkami. Jednak przy odrobinie dobrej woli wszystko da się poukładać i zorganizować w taki sposób, aby cieszyć się wymianą bez obaw o finanse!

Comments are closed.